Badania Przesiewowe

Kolonoskopia w Programie Badań Przesiewowych nic nie kosztuje, a życie ratuje

Czy wiedziałeś, że rozwój raka jelita grubego przebiega bezobjawowo? Jedno 30 minutowe badanie może uchronić Cię od drugiego najczęstszego nowotworu złośliwego w Polsce, na którego rocznie umiera ponad 14 000 Polaków!

Nie daj się namawiać na dodatkowe lata życia. Badajmy się!

Co to jest badanie przesiewowe? 

Jest to badanie, którego celem jest wykrycie bardzo wczesnych postaci nowotworów oraz chorób, które mogą do nich prowadzić. Jest to badanie profilaktyczne, którego rutynowe wykonanie ratuje życie. W naszym centrum wykonywane były badania przesiewowe endoskopowe jelita grubego, czyli kolonoskopia.

Jakie nowotwory można wykryć?

Rodzajów badań przesiewowych jest mnóstwo i każde skupia się na wykryciu innych zmian fizjologicznych. 

W naszym centrum robione były onkologiczne badania przesiewowe, mające na celu wczesne wykrycie raka jelita grubego, czyli drugiego najczęstszego nowotworu złośliwego. Były to badania endoskopowe czyli kolonoskopia. Poprzez takie badanie wykrywa się zmiany błony śluzowej jelita grubego czyli gruczolaków inaczej polipów. Polipy są zazwyczaj niegroźne, jednakże mogą przerodzić się w nowotwór jelita grubego. Wczesne wykrycie raka jelita grubego w stadium polipa gwarantuje pełną wyleczalność. 

Kto powinien zapisać się na badanie przesiewowe raka jelita grubego? 

Badanie przesiewowe układu pokarmowego jest badaniem, które każda osoba począwszy od 50 roku życia, powinna rutynowo wykonywać. Zakłada się, że na kolonoskopię powinno się zapisać raz na 10 lat, a w grupie ryzyka – raz na 5 lat. 

Jak przebiega badanie przesiewowe raka jelita grubego? 

Badanie przesiewowe to nic innego jak kolonoskopia, która w naszym centrum wykonywana jest najnowszej technologii endoskopem pod okiem lekarzy specjalistów z wieloletnim doświadczeniem. Kolonoskopia w Programie Badań przesiewowych nie wymaga skierowania. W razie potrzeby w trakcie badania wykonuje się polipektomie, która polega na usunięciu polipów w jelicie grubym. 

Czy badanie endoskopowe boli? 

Kolonoskopia nie należy do przyjemnych badań, jednakże pacjenci zazwyczaj opisują doznania jako niekomfortowe, a nie bolesne. 

Strach ma duże oczy! Nasi lekarze podchodzą do każdego pacjenta indywidualnie zapewniając najwyższe standardy. 

Jaki jest koszt badania przesiewowego?

Badania przesiewowe są całkowicie darmowe. Nie wymagają również skierowania. Poprzednia edycja programu była organizowana przez Ministerstwo Zdrowia, najnowsza edycja będzie przez Narodowy Fundusz Zdrowia. 

Jak długo czeka się na wyniki badania przesiewowego? 

Opis dostaje się od razu po wykonanym badaniu. Jeśli podczas kolonoskopii jest potrzeba pobrania wycinków histopatologicznych, na ich wyniki czeka się do 3 tygodni. Po odbiór wyników hist pat zapraszamy z opisem do rejestracji centrum. 

Czym jest program badań przesiewowych? 

Program Badań Przesiewowych wczesnego wykrywania raka jelita grubego to program skierowany do osób w przedziale wiekowym 50-65 lat, które w ciągu ostatnich 10 lat nie miały wykonywanej kolonoskopii. Takie osoby mogły zapisać się na badanie kolonoskopii wypełniając krótką ankietę. Jest to badanie do którego nie potrzeba skierowania, wyłącznie chęć. 

NIE MASZ SKIEROWANIA?

NIE MA PROBLEMU, WYSTARCZY PESEL

Przez ponad 10 lat Centrum Medyczne Endo-Med brało czynny udział w organizowanym przez Ministerstwo Zdrowia Programie Badań Przesiewowych wczesnego wykrywania raka jelita grubego. Pomimo umiejscowienie placówki w województwie dolnośląskim, do centrum przyjeżdżali chętni z całej Polski, a nawet obywatele zza granicy. 

Program działał w latach 2000-2021. Szczyt zainteresowania przypadł w latach 2017- 2019 - w roku 2017 w ramach Programu Badań Przesiewowych wykonano prawie 200 tysięcy kolonoskopii na terenie całego kraju. Program cieszył się ogromnym zainteresowaniem, w reklamę zaangażowało się wielu celebrytów, m.in. Przemysław Saleta, Zbigniew Zamachowski, czy Piotr Gruszka.

Kto kwalifikuje się do Programu Badań Przesiewowych? 

  • każdy w wieku 50-65
  • osoby w wieku 40-49, z najbliższymi krewnymi chorymi na raka jelita grubego (rodzice, rodzeństwo, dzieci)

Ważne: kwalifikują się pacjenci, którzy w przeciągu ostatnich 10 lat nie mieli wykonanego badania. 

Jak zarejestrować się na darmowe badanie?

  1. Zgłoś się do naszej placówki na Placu Solidarności 1/3/5 we Wrocławiu.
  2. Wypełnij u nas krótką ankietę.
  3. Po wypełnieniu ankiety, dostaniesz środek do przygotowania do badania oraz termin.

Czy mogę zapisać się na badanie przesiewowe?

Serdecznie zapraszamy! Wszelkich informacji udzielamy telefonicznie oraz podczas osobistej wizyty w naszej Placówce. Zachęcamy do kontaktu telefonicznego pod numerem 71-715-80-88.

Plik do Pobrania

Nasi Partnerzy