Czym jest gastroskopia? Niewątpliwie niczym strasznym! Jest to endoskopowe badanie górnej części przewodu pokarmowego – pozwala zajrzeć do jego górnego odcinka. Odbywa się ono poprzez wprowadzenie do ust gastroskopu – giętkiej rurki, na której końcu znajdują się źródło światła oraz kamera. Dzięki temu na obrazie monitora widać obraz w czasie rzeczywistym. Gastroskopia jest jednym z najlepszych sposobów na zlokalizowanie zmian chorobowych i pobranie ewentualnych wycinków histopatologicznych do dalszych analiz.
Czym jest gastroskopia? Najprościej mówiąc jest to badanie, które pozwala zajrzeć do górnego odicnka przewodu pokarmowego. Brzmi strasznie? Absolutnie nie ma się czego bać!
Gastroskopia jest to badanie endoskopowe, czyli takie, do którego wykorzystuje się gastroskop – giętką rurkę ze źródłem światła i kamerą na końcu. Gastroskop jest wprowadzany do przełyku przez usta – pacjent w czasie badania jest przytomny, jednak znieczulony miejscowo. Przy gastroskopii nie ma konieczności wykonywania cięć chirurgicznych. Dzięki takiemu badaniu endoskopowemu można zobaczyć wszelkie zmiany na śluzówce przełyku. Sama gastroskopia trwa około 20 minut.
W czasie badania lekarz może podjąć decyzję o pobraniu wycinka do testu ureazowego w kierunku zakażenia bakteriami Helicobacter pyrlori. Są to bakterie gram-ujemne, które potrafią zobojętnić kwaśne środowisko, które panuje w żołądku. W efekcie może dojść do zmiany pH żołądka na zasadowe. Bakteria ta może wywołać objawy nieżytu żołądka, m.in.:
Wyleczenie tych dolegliwości obserwuje się u nawet 90% Pacjentów, u których rozpoczęto leczenie po stwierdzeniu zakażenia Helicobacter pylori.
Czym jest polip i czy należy się go bać? Polipy są to uwypuklenia błony śluzowej żołądka. Ich średnica zazwyczaj nie przekracza 10 mm, jednak mogą zdarzyć się również takie (jednak bardzo rzadko), które osiągają aż 45 mm. Dzięki gastroskopii można je zobaczyć i pobrać fragment takiego polipa do badania histopatologicznego, by określić rodzaj polipa.
Podczas gastroskopii lekarz może również podjąć decyzję o pobraniu wycinka histopatologicznego. Wycinek histopatologiczny – co to jest? Najogólniej mówiąc jest to fragment tkanki pobranej do badań. Samo pobranie wycinka jest dla Pacjenta praktycznie niezauważalne – czasem można odczuć jedynie delikatne uszczypnięcie. Jeżeli w czasie badania lekarz nie zauważy niczego niepokojącego, taki wycinek wcale nie musi być pobierany. Jeżeli jednak został pobrany, na wyniki wycinka histopatologicznego czeka się około 3 tygodnie.
Jak przygotować się do gastroskopii?
14 dni przed planowanym badaniem należy odstawić leki antyrefluksowe (np. Controloc, Helicid, IPP, Omopolprazol).
7 dni przed planowanym badaniem należy zrezygnować z leków wpływających na krzepliwość krwi (np. Acard, Polocard, Sintrom, Acenokumarol).
Leki należy odstawić pod kontrolą lekarza prowadzącego.
6 godzin przed badaniem należy być na czczo – nie wolno ani jeść, ani pić.
Do gastroskopii nie trzeba wypijać preparatu przeczyszczającego – jest to badanie, które wymaga tylko „pustego żołądka”.
Na badanie prosimy również zabrać ze sobą posiadaną dokumentację medyczną:
Prosimy również o przygotowanie listy przyjmowanych leków wraz z ich dawkowaniem.
Jakie są przeciwwskazania do gastroskopii? Przede wszystkim są to ciężkie choroby, które zwiększają ryzyko wykonania badania. Należą do nich m. in. ciężka niewydolność serca, ciężka niewydolność oddechowa, ostry zespół wieńcowy lub zawał serca.
Badanie w znieczuleniu ogólnym
W Centrum Medycznym Endo-Med wykonujemy również gastroskopię w znieczuleniu ogólnym – pod ścisłą kontrolą anestezjologiczną. By wykonać takie badanie należy około tydzień przed planowanym badaniem odbyć konsultację anestezjologiczną, by zdecydować o możliwości bezpiecznego przeprowadzania procedury. Na konsultację należy przynieść wyniki morfologii, EKG z opisem oraz APTT nie starsze niż 7 dni.
Na badanie należy stawić się wraz z osobą towarzyszącą, która cierpliwie będzie oczekiwać w poczekalni, przez cały czas wykonania badania oraz spędzony na sali wybudzeniowej (około 2 godzin).
Skrót informacji o gastroskopii:
- na kolonoskopię należy stawić się 15 minut przed planowanym badaniem
- 6 godzin przed badaniem należy być na czczo – nie jeść, ani nie pić
- tydzień przed planowanym badaniem należy odstawić leki wpływające na krzepliwość krwi (np. Acard, Polocard, Sintrom, Acenokumarol itp.) pod kontrolą lekarza prowadzącego
- dwa tygodnie przed badaniem należy odstawić leki antyrefluksowe (np. Controloc, Helicid, IPP, Omopolprazol) pod kontrolą lekarza prowadzącego
Serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszych usług!