Kolonoskopia

Czym jest kolonoskopia? Najprościej mówiąc jest to badanie endoskopowe, które polega na wprowadzeniu cienkiej rurki (około 10 mm) do jelita poprzez odbyt. Choć brzmi przerażająco, badanie samo w sobie zazwyczaj nie jest bolesne. Należy jednak podkreślić, iż jest to najlepsza metoda wykrywania raka jelita grubego, który obecnie jest drugim z najczęściej występujących nowotworów w Polsce – rozpoznaje się około 15 tysięcy przypadków rocznie. Nowotwór jelita grubego może rozwijać się przez długi czas nie dając żadnych symptomów. Odpowiednio wcześnie zdiagnozowany, daje możliwość wyleczenia.

Jak przebiega badanie kolonoskopowe? W naszym centrum medycznym przed badaniem pacjent otrzymuje tabletkę, która działa uspokajająco i wyciszająco. Pacjent kładzie się na boku, natomiast lekarz wprowadza aparat z żelem znieczulającym, dzięki czemu jest w stanie obejrzeć dolną część przewodu pokarmowego. Na końcu kolonoskopu znajduje się źródło światła wraz z kamerą, która przesyła obraz na monitor w czasie rzeczywistym. Samo badanie trwa od 10 do 40 minut.

Wycinek histopatologiczny – co to jest? Najogólniej mówiąc jest to fragment tkanki pobranej do badań. W przypadku kolonoskopii wycinek histopatologiczny pobierany jest ze ściany jelita grubego bądź polipów. Jeżeli w czasie badania lekarz nie zauważy niczego niepokojącego, taki wycinek wcale nie musi być pobierany. Jeżeli jednak został pobrany, na wyniki wycinka histopatologicznego czeka się około 3 tygodnie.

Czym jest polipektomia? Polipy jelita grubego są wypłukościami śluzówki, które powstają na wskutek nieprawidłowej regeneracji błony śluzowej jelita. W przypadku kolonoskopii, polipektomią nazywamy endoskopowe usunięcie polipa znajdującego się na ścianie jelita grubego. Taki zabieg wykonywany jest w trakcie kolonoskopii i jest nieodczuwalne dla pacjenta. W Centrum Medycznym Endo-Med wykonujemy usunięcie polipów, których rozmiar nie przekracza 10 mm.

Jak przygotować się do kolonoskopii? Przygotowania należy rozpocząć na tydzień przed planowanym badaniem.

- 7 dni do badania – dieta bezresztkowa - należy nie spożywać owoców, warzyw i innych produktów zawierających skórki, pestki, nasiona, ziarna itp.

- 48 h do badania – dieta lekkostrawna – makaron, przecedzony bulion, gotowane mięso, kisiel bez owoców, sok (tylko jabłkowy), herbata, woda niegazowana

- 24 h do badania – dieta płynna – niegazowana woda, przecedzony bulion, sok tylko jabłkowy, słaba herbata

- w dniu badania – bardzo duże niegazowanej wody do samego momentu badania

Zależnie od pory dnia, w której będzie przeprowadzane badania, należy wypić wszystkie 4 preparatu przeczyszczającego Fortrans. Źle wyczyszczone jelita mogą zmniejszać jego wartość diagnostyczną, a nawet być podstawą do odstąpienia od badania.

Kolonoskopia w godzinach porannych:

W dniu poprzedzającym badanie (około godziny 16) należy przygotować 4 litry roztworu preparatu Fortrans, rozpuszczając każdą torbę w 1 litrze niegazowanej wody. Przygotowany roztwór należy wypić w przeciągu 4-6 godzin, wypijając 1 szklankę co około 15 minut. Należy pamiętać o regularnym nawadnianiu się wodą niegazowaną. Preparat ma właściwości silnie przeczyszczające!

Kolonoskopia w godzinach popołudniowych:

W dniu poprzedzającym badanie (około godziny 18) należy przygotować 2 litry roztworu preparatu Fortrans, rozpuszczając 2 z 4 torebek, każda w 1 litrze niegazowanej wody. Otrzymane 2 litry roztworu należy wypić w ciągu 2 godzin. Pozostałe 2 saszetki preparatu Fortrans należy wypić rano w dniu badania tak, by czas od wypicia leku przeczyszczającego do badania nie był dłuższy niż 6-8 godzin.

Jakie są przeciwwskazania do przeprowadzenia badania kolonoskopowego?

- zapalenie otrzewnej

- perforacja jelita

- ostre zapalenie uchyłków jelita grubego

- piorunujące zapalenie okrężnicy

- duży tętniak aorty brzusznej

- niedawno wykonana operacja w obrębie jamy brzusznej

W naszym centrum medycznym wykonujemy badania zarówno komercyjnie, jak również Pacjentom posiadającym skierowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia.

Kolonoskopię w znieczuleniu ogólnym wykonujemy tylko i wyłącznie komercyjnie.

Badanie w znieczuleniu ogólnym

W Centrum Medycznym Endo-Med wykonujemy również kolonoskopię w znieczuleniu ogólnym – pod ścisłą kontrolą anestezjologiczną. By wykonać takie badanie należy około tydzień przed planowanym badaniem odbyć konsultację anestezjologiczną, by określić idealne dawki oraz wykluczyć ewentualne ryzyko. Na konsultację należy przynieść wyniki morfologii, EKG z opisem oraz APTT nie starsze niż 7 dni. Przed kolonoskopią w znieczuleniu ogólnym należy być na czczo - 8 h przed badaniem nie wolno jeść ani pić.

Na badanie należy stawić się wraz z osobą towarzyszącą, która cierpliwie będzie oczekiwać w poczekalni, przez cały czas wykonania badania oraz spędzony na sali wybudzeniowej (około 2 godzin).

Skrót informacji o kolonoskopii:

- na kolonoskopię należy stawić się 30 minut przed planowanym badaniem wraz z osobą towarzyszącą

- do samego momentu badania należy pić duże ilości wody niegazowanej

- po badaniu nie wolno prowadzić pojazdów mechanicznych

- należy wypić cały zalecany preparat, dodatkowo nawadniając się wodą niegazowaną

- przed badaniem nie należy jeść

- tydzień przed planowanym badaniem należy odstawić leki wpływające na krzepliwość krwi (np. acard, polocard, sintrom, acenokumarol itp.) pod kontrolą lekarza prowadzącego

Serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszych usług!

Nasi Partnerzy